Ücret alınacak mı?
Gençlerin seyahat giderleri Bakanlığımız tarafından karşılanacaktır. Projeye katılan gençlerden kayıt, konaklama, yemek vb. her ne ad altında olursa olsun ücret alınmayacaktır. Projeye katılım tamamen ücretsizdir.
Gezi süresi ne kadar?
Gezi süresi toplam 4 gündür. Uzak illere köprü il uygulaması ile yapılan seyahatlerde ise bu süre toplam 6 gündür.
Hangi illere gidilebilir?
Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bolu, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin (Tarsus), Nevşehir, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon ve Van.
Her ilden gidilebilecek mi?
İllerdeki genç nüfusun oranına bakılarak her ile kontenjan ayrılmıştır. Her il ve dönem için belirlenmiş bir kontenjan bulunmaktadır. Kontenjanlar, il ve dönem için yapılan başvuru sırasına göre doldurulacaktır.
Başvuru ne şekilde yapılacak?
İnternet sitesi üzerinden başvurular bireysel olarak alınacaktır. www.seyyah.gsb.gov.tr adresinden "Hakkımızda" kısmını okuduktan sonra "Başvuru" kısmına gelerek başvurunuzu yapabilirsiniz. 18 yaşını doldurmadıysanız "Veli İzin Belgesi"ni velinize imzalatarak Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürlüğünüze ulaştırmanız gerekmektedir. Aksi halde projeden yararlanamayacaksınız.
Bakanlık projelerinden yararlanma şartları nelerdir?
Bakanlığımız projeleri için kendilerine özgü belirlenen yaş, üniversite öğrencisi olma vb. şartlar bulunabilir. Bunların dışında herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır. Ancak bir projeye katılacağını teyit ettiği halde kabul edilebilir mazereti olmadan projeye katılmayan gençler, Bakanlığımız projelerinden bir daha yararlandırılmayacaktır.
Gençlere yolculuk ve gezilerde kim refakat edecek?
Gençlerimize, özellikle Genel Müdürlüğümüzce ve/veya gönderici ildeki Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce belirlenen gönüllüler/görevliler eşlik edecektir.
Gençler birden fazla ile gidebilecek mi?
Seyyah-Ulu Çınarın İzinde projesi kapsamında aynı takvim yılı içinde en çok bir geziye katılım sağlanabililir. Ancak, Bakanlığımızca gerçekleştirilecek diğer organizasyonlara katılabilirler.
Gençler gidecekleri ilde nerede konaklayacaklar?
Ziyaret edilecek illerde gençler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne bağlı önceden belirlenmiş olan yurtlarda konaklayacaklardır.
Son başvuru tarihi ne zaman?
Bakanlığımızın hazırlamış olduğu Seyyah "Ulu Çınarın İzinde" Projesi, bu yıl 54.000 gencimizin seyahat etmesine imkan sağlayacaktır. Aksi bir karar alınmaması halinde başvurular 54.000 hedefine ulaştığında sona erecektir. Bu nedenle proje süresi içinde ve her dönemden önce başvuru yapılabilir.
Veli İzin Belgesini yazdırmayı kaçırdım, tekrar nereden bulabilirim?
Buradan ulaşabilirsiniz. Elle yada bilgisayarda doldurabilirsiniz.
Projeye kimler katılabilir?
"SEYYAH-Ulu Çınarın İzinde" Projesine, 14-26 yaş aralığındaki gençler katılabilir. Öğrenci olma şartı aranmamaktadır; ancak tercih sebebidir.

Proje hangi tarihlerde uygulanacak?

SEYYAH-Ulu Çınarın İzinde Projesi, 21 Haziran–5 Eylül 2013 tarihleri arasında uygulanacaktır. Ramazan ayı ve bayramı proje süresine dâhil değildir. Mersin Akdeniz Oyunları ise 20 Haziran-1 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Gezi süresi ne kadar?

Ev sahibi ilde konaklama süresi 3 gece 4 gündür. Bazı illerimiz için belirlenmiş olan uzak il seyahatlerinde ise yolda geçen zaman daha fazla olacağından bu geziler, toplam 5 gece 6 gün sürecektir.

Her ilden gidilebilecek mi?

"SEYYAH" Projesi, Ülkemizin 81 ilindeki 14-26 yaş grubu gençlerin katılımı için planlanmıştır. Gezi ve etkinlikler; Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin (Tarsus), Nevşehir, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon ve Van illerinde gerçekleştirilecektir.

Bulunduğunuz ilden yukarıda belirtilen illerden hangilerine gidebileceğinizi web sitemizden veya başvuru sırasında öğrenebilirsiniz.

Her il ve dönem için sınırlı bir kontenjan verilmiş olup internet sayfamızdan, tercih ettiğiniz il ve dönemleri belirleyerek SEYYAH Projesine katılabilirsiniz.

Başvuru ne şekilde yapılacak?

SEYYAH Projesine katılmak için başvurular, www.seyyah.gsb.gov.tr üzerinden alınacaktır. Ayrıca, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerimize bağlı Gençlik Merkezlerine yapılan bireysel başvurular ile telefon başvuruları da dikkate alınacaktır.

Gençler, 1 (bir) dönem için 1 (bir) il seçebilecek ve projeden birkez yararlanma hakkına sahip olacaktır. Başka bir deyişle, aynı anda birden çok dönem ve il için başvuru alınmayacaktır. Ancak, tercih ettiği dönem ve il başvurusu değerlendirilemeyen gençler sonraki dönemler için başvuru güncelleme yapabilecektir. 

Gençlik Merkezlerinin iletişim bilgilerini nereden bulabilirim?

Gençlik Merkezlerinin iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Veli İzni Gerekli midir?

Veli izni, 18 yaşını doldurmamış gençlerden talep edilecektir. Buna göre, veli izin belgesini vermeyen 14-17 yaş grubu gençler kesinlikle projeye katılamayacaktır.  Bu belgeyi doldurup gezi esnasında Gençlik Merkezine teslim etmeniz gerekmektedir. Belgeyi indirmek için tıklayınız.

12 Saatten Uzun Yolculuklar Nasıl Gerçekleştirilecek?

Gençlerden gelen uzak illere de seyahat edilebilmesi yönündeki taleplerin karşılanabilmesi amacıyla daha uzun süreli seyahatler planlanmıştır. Bu seyahatlerde, seyahatin başladığı şehir ile gezilerin yapılacağı şehir arasında “köprü il” olarak adlandırdığımız bir il belirlenmiştir. Yolculuk sırasında gençler ve destek personelimiz bu ilde 1 gün mola verecek ve ertesi gün ev sahibi ile seyahat yeniden başlayacaktır.

Bu ilde konaklamalar Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı önceden belirlenmiş yurtlarda yapılacaktır. Köprü illerdeki yurtlarda gençlere ve görevli personele geldikleri gün akşam yemeği, ayrılacakları gün ise sabah kahvaltısı olmak üzere yemek hizmeti sunulacak, konaklamalar sırasında da temizlik malzemeleri, banyo vb. standart hizmetler sağlanacaktır. Aynı döngü, gezi bitiminde de yapılacaktır.

Köprü iller hangileridir?

Adana, Ankara, Bingöl, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Giresun, Konya, Niğde, Sivas ve Tunceli illerinin köprü il olarak belirlenmesi kararlaştırılmıştır. 

Başvurular güncellenebilecek mi?

Başvurular gezi sonuçları açıklandıktan sonra geziye katılmak isteyen ancak katılma hakkı elde edemeyen genç tarafından güncellenebilecektir. Tercih ettiği dönem ve il başvurusu değerlendirilemeyen gençler sonraki dönemler için başvuru güncellemesi yapabileceklerdir.

Başvurular ne zaman sona erecek?

Başvurular için herhangi bir süre sınırlaması yapılmamaktadır. Her proje döneminden önce başvuru yapılabilir.

Yabancı uyruklular da katılabilecekler mi?

Projeye, Türkiye’de yaşayan 14-26 yaş aralığındaki yabancı uyruklu gençler de katılabilecektir. Ayrıca, Projeye, yurt dışında yaşayan Türkiye kökenli ailelerin çocuklarının ve tarihi ve kültürel bağlarımızın olduğu ülkelerden gençler de katılacaktır. Geçen yıl sınırlı ölçüde gerçekleşen yurt dışından gençlerin katılımı bu yıl ciddi oranda artacak olup Seyyah Projesi uluslararası nitelikte bir proje haline gelmiştir.