"SEYYAH" NEDİR?

Gençlerin ülkemizin doğal güzelliklerini görmeleri, muhteşem tarihini ve kültürel değerlerini öğrenmeleri, Anadolu'da kök salıp büyümüş ULU ÇINAR gibi derin ve heybetli medeniyetimizi tanımaları için başlatılmış bir hareketlilik projesidir.

PROJENİN AMACI NEDİR?

Gezdikçe, bilgi birikimi ve iletişim gücü artan bir gençlik yetiştirmek amacıyla gerçekleştirilen bu proje, kendini rahat ifade edebilen, özgüven sahibi, sosyal iletişim becerileri gelişmiş, gezip görerek öğrenen gençlerin varlığının sosyal barışa kardeşlik ve huzura hizmet edeceği bilinciyle uygulanmaktadır. SEYYAH projesinin bir diğer amacı güçlü yarınların oluşumunda gerçek katkıyı sağlayacak olan gençlere muhteşem bir medeniyet ve tarihin evlatları olduğumuz gerçeğini anlatmaktır.

PROJE KAPSAMINDA NELER YAPILACAK?

Seyyah Ulu Çınar’ın İzinde
Bu seyahatlerde gençlerimiz, Bakanlığımıza bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında konaklayacak olup gezilerin tüm masrafları Bakanlığımızca karşılanacaktır. Farklı illerden gelen gençler, akşam etkinliklerinde türküler söyleyerek, el ele halaylar çekerek, yarışmalar yaparak, birbirlerini tanıyarak kaynaşarak, yeni dostluklara ve kardeşliklere yelken açacaklar.
Seyyah- Bizim İller
Seyyah-Bizim İller Projesi ile gençlerimiz günü birlik gezilerle kendi illerini ve yakın mesafedeki illeri gezme imkanı bulacaklar.

PROJE BAŞVURULARI

Seyyah Ulu Çınar’ın İzinde
Seyyah-Ulu Çınarın İzinde Projesi, öncelikle bu projeye katılım imkânı bulamayan gençlerimizle devam edecektir. Proje Başvurusu; www.seyyah.gsb.gov.tr adresinden alınacaktır. Atama sonuçları internet/kısa mesaj yoluyla bildirilecektir. Başvuru sonunda, sistemin oluşturduğu ”Veli İzin Belgesi”ni velinize imzalatarak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü veya Gençlik Merkezleri’ne ulaştırmanız yeterli olacaktır.
Seyyah- Bizim İller
Seyyah-Bizim İller Projesi başvuruları ise Gençlik Hizmetleri, Spor İl Müdürlüklerinden ve il Müdürlüklerimize bağlı Gençlik Merkezlerimizden yapılacaktır. İnternet üzerinden başvuru alınmayacaktır.

NERELERE GİDİLDİ?

2012-2013 yılı gezi programında olan iller;
Adana, Adıyaman, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Nevşehir, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon.